Sharujeme sloučeno s HoppyCar

Pokud chcete sdílet své auto nebo se přihlásit jako řidič, stáhněte si aplikaci HoppyCar v Apple Store, nebo Google Play.

 

Počítáme, že tato stránka se bude rozrůstat o Vaše zkušenosti. Už teď máme

Běžné fungování

Nezávazná rezervace

Možná se divíte, proč jsou rezervace nezávazné až do okamžiku předání. Je to proto, že život je plný nečekaných zvratů - vlastníkovi se může věc porouchat těsně před sjednaným termínem a také uživateli může něco zkřížit jeho plány. Zároveň je jasné, že zrušení rezervace je pro druhou stranu nepříjemné, a v praxi se snažíme využíva tuhle možnost co nejméně. Pro zachování důvěry pomáhá:

Rezervace u více vlastníků současně

Uživatelé mají možnost oslovit více vlastníků současně. To je v pořádku, protože může trvat i několik dní, než vlastník zareaguje a to už může být na další pokus o rezervaci pozdě. Uživatel by ale měl vlastníka při rezervaci upozornit, že zkouší více možností, a hlavně by měl všechny ostatní rezervace zrušit, jakmile se s jedním vlastníkem dohodne.

První setkání

Při carsharingu se nám osvědčilo, vyhradit si na první setkání vlastníka s novým uživatelem více času a v ideálním případě absolvovat společně krátkou zkušební jízdu. Při půjčování jiných věcí to bude nejspíš fungovat podobně - nejde totiž jenom o předání informací, ale také o získání důvěry na obou stranách. Uživatel se potřebuje ujistit, že věc funguje a vlastník na vlastní oči vidět, že se k ní uživatel chová slušně. Pokud o sobě víte, že máte vysoké nároky (ať už jako vlastník nebo jako uživatel), doporučujeme smluvit si nezávazné setkání předem a nechat si tak otevřená zadní vrátka.

Proč ověřujeme totožnost nových uživatelů?

Zatím jsme nic lepšího nevymysleli. Jde o to, že prostřednictvím našich stránek si dva lidé domlouvají půjčení poměrně drahých věcí (třeba automobilu), aniž by se předtím znali. Ověřování totožnosti považujeme za minimální bezpečnostní prvek a chtěli jsme uživatele ušetřit toho, aby tuto proceduru absolvovali při pvním vzájemném setkání. Pokud vše klape, jak má, identifikační údaje svého smluvního partnera nebudete nikdy potřebovat a zůstanou zašifrované v naší databázi. A pokud vznikne sporná situace, můžete si je od nás vyžádat.

Ověřování totožnosti bereme také jako prevenci - že předem odradí nezodpovědné uživatele a podvodníky.

Problémové situace

Řidič půjčeného auta se dopustí přestupku

Pokud se přestupek vyřídí na místě blokovou pokutou, vlastníka auta se to nijak nedotkne. Pokud ale řidič blokovou pokutu odmítne nebo ho třeba vyfotí radar při rychlé jízdě, dostane obsílku od policie vlastník. Standardní řešení této situce je, že vlastník na policii řekne, komu auto půjčil a ten se k přestupku přihlásí nebo zařídí, aby se k němu přihlásil ten, koho nechal auto řídit. Každopádně by měl vlastníka co nejméně obtěžovat. Pokud hraje uživatel mrtvého brouka a vlastník nás požádá o součinnost, je to typický případ, kdy vlastníkovi poskytneme údaje z dokladu totožnosti a dosvědčíme, že v inkriminovaný čas existovala uživatelem potvrzená rezervace.

Přestupek může způsobit i vlastník!

Může nastat i opačná situace, kdy řidič zaplatí pokutu např. za to, že v autě chybí povinná výbava. Podle zákona odpovídá za stav auta řidič, vůči policii se tedy zodpovídá řidič. Vlastník tím ale porušil svoji povinnost předat auto řádně vybavené a měl by uživateli pokutu uhradit.